Актуальність і перспективність проблеми
В основі цього досвіду лежить методичний принцип дедукції (від абстрактного до конкретного) – моделювання педагогічного досвіду (педагогічний експеримент), що містять у собі такі етапи:
* Підготовчий (робота з інформаційними джерелами, самоосвіта, участь у роботі МО, семінарів, педконсиліумів);
* Організаційний (апробація моделі в педагогічній діяльності вчителя, обговорення на засіданнях МО, семінарах;
* Узагальнюючий (створення моделі педагогічного експерименту, оформлення результатів роботи);
* Етап поширення й упровадження досвіду в педагогічну практику.
Тема досвіду є актуальною і відповідає сучасному етапу розвитку освіти. Реалізація особистісно-орієнтованої технології дозволяє створити умови для розвитку й самореалізації кожної особистості, яка чітко орієнтується в сучасних реаліях і перспективах соціокультурної динаміки.
Науково-теоретичною основою досвіду є технологія особистісно-орієнтованого навчання (І.Якіманская, І.Волков), система, спрямована на творчий розвиток особистості (І.Іванов).
Анотація досвіду
Технологія досвіду сприяла розв’язанню таких проблем:
* Розвиток інтелектуально-пізнавальних і творчих здібностей учнів;
* Виховання ініціативної, інтелектуальної творчої особистості шляхом формування позитивної мотивації та ситуації успіху;
* Активізація навчальної діяльності учнів шляхом використання інтерактивних методів навчання;
* Підтримка прагнення до саморозвитку й удосконалення;
* Формування адекватної оцінки власних можливостей;
* Виховання почуття обов’язку, відповідального ставлення до навчальної праці.
Вид досвіду за характером новизни – раціоналізаторський. Слід зазначити індивідуальний стиль педагогічної діяльності вчителя в проектуванні педагогічного процесу, а також педагогічні знахідки автора досвіду. Авторські методичні розробки, навчально-методичне забезпечення особистісно-орієнтованого процесу. Новизна досвіду полягає в оригінальному використанні педагогічних інновацій. Сутність досвіду полягає в результативності використання інтерактивних методів навчання, сюжетно-рольові ігри, інтерактивні читання. Реалізація особистісно-орієнтованого підходу в розвитку інтелектуально-пізнавальних здібностей дозволяє підвищити якість педагогічного процесу, рівень навчальних досягнень, забезпечує емоційну задоволеність і соціальну адаптованість учнів, а також рівноправне повноцінне навчання середовища в системі «учитель-учень» для формування, розкриття й реалізації особистісних якостей учнів.
Результативність впровадження досвіду: Експертні оцінки учнів, батьків, учителів підтверджують високий рейтинг педагога.
Протягом 2012-2013 н.р. було проведено моніторинг професійної майстерності вчителя, що містить у собі такий діагностичний інструментарій:
* Анкетування учнів «Урок очима учнів»;
* Контрольні зрізи;
* Вивчення мотивації навчальної діяльності школярів
* Контрольні зрізи свідчать про підвищення рівня навчальних досягнень.
* Результати вивчення мотивації навчальної діяльності школярів показали такі мотиви навчальної діяльності школярів:
* Формування допитливості;
* Мотивація досягнення успіху;
* Інтерес до творчо-пізнавальної діяльності;
* Виховання почуття обов’язку, відповідного ставлення до навчальної праці.
Репрезентація досвіду: Цей досвід рекомендуємо для поширення в навчально-виховному комплексі за допомогою використання різноманітних методичних заходів: семінарів, публікацій, відкритих уроків, творчих звітів, тижнів педагогічної майстерності, школи педагогічного досвіду «Майстер-клас».