Міська виставка
педагогічних технологій
Запоріжжя, 2016
Каталог статей
Навігація

Номінації виставки
Виховна взаємодія [58]
Позашкілля [24]
Психологічний супровід [39]
Сімейно-родинного виховання [8]

Форма входу


Погода у місті

Пошук

Статистика

Вітаю Вас, Гість · RSS 26.04.2024, 14:46

Головна » Статті » 2015 КО: виховання і розвиток » Психологічний супровід

Профілактика булінгу як соціального явища у шкільному середовищі

    Сидоренко Олена Яківна,

    соціальний педагог,

    спеціаліст II категорії

 

    Запорізька спеціалізована школа I-IIIступенів № 40

    з поглибленим вивченням англійської мови 

    Запорізької міської ради Запорізької області, 

    Директор – Пискунова Ірина Володимирівна, 

    м. Запоріжжя, вул. Гудименка, 18-А. 

   Телефони: (061)286-91-36, (061)283-75-71; 

E-mail: school40@ukr.net

 

 

Провідна педагогічна ідея досвіду. Важливо шукати нові підходи у взаємодії з учнями та їх батьками для створення позитивної атмосфери і безпечного середовища для навчання і виховання учнів, зміцнення захисних сил особистості, навчання новим формам поведінки, виховання стресостійкості особистості, здатної самостійно, ефективно і відповідно будувати своє життя. Школа – заклад, у якому діти перебувають більшу частину дня, тут вони отримують знання, досвід, вчаться спілкуватися, розвиваються, тут проходить процес становлення особистості, соціалізація. Тому, важливим завданням сучасної загальноосвітньої школи є визнання існування проблеми булінгу та створення відповідного середовища в школі для профілактики та боротьби з негативними соціально-педагогічними наслідками цього явища.

Обґрунтування актуальності та перспективності досвіду.  Проблема жорстокості та насильницької поведінки дітей привертає увагу суспільства і знаходить своє відображення в зарубіжних та вітчизняних дослідженнях. Реальністю стало пропагування в ЗМІ культу сили та жорстокості, створення інформаційного фону, на якому неповнолітній формує хибний світогляд щодо способу і стилю життя, моделей поведінки, шляхів досягнення своїх цілей, зниження виховання потенціалу сім’ї, поширення зразків асоціальної поведінки. Значного поширення набуло це явище у загальноосвітніх навчальних закладах. Ситуація булінгу призводить до низки педагогічних (шкільна дезадаптація, академічна неуспішність), психологічних (психологічні розлади, закріплення в свідомості негативних уявлень про себе, зниження самооцінки, порушення соціалізації, соціальна дезадаптація), медичних (травматизація) наслідків.

Науково-теоретична база досвіду:  Конвенція ООН про права дитини, Декларація прав дитини, Закон України «Про охорону дитинства», Етичний кодекс спеціалістів із соціальної роботи, Етичний кодекс психолога,  лист Міністерства освіти і науки України від 28.10.14 № 1\9 -557 «Методичні рекомендації щодо взаємодії педагогічних працівників у навчальних закладах та взаємодії з іншими органами і службами щодо захисту прав дітей»,  інші  нормативно-правові документи. Проблема агресивної та насильницької поведінки дітей є об’єктом вивчення таких наук, як соціальна педагогіка, психологія, соціальна психологія та ін. Значний внесок зробили як зарубіжні дослідники: Д.Ольвеус, Д. Лейн, Е.Роланд, Д.Томпсон, И.С.Кон,  та інші, так і вітчизняні науковці: О.О. Барліт,  І.С. Бердишев, В.С. Собкін, А.А. Бочавер, Н.В. Заверико, О.М. Безпалько, Д.Н. Соловйов та інші.

 

Стисла анотація досвіду. В своїй роботі я дотримуюсь таких принципів,  як опора на особистісні сили і потенційні можливості особистості, орієнтація на здібності дитини самостійно долати перешкоди, співробітництво, захист здоров`я, прав, людської гідності, принцип руху колективу. Позитивні результати дає використання розвивальних та профілактичних ігор як інструменту попередження та профілактики негативних явищ в освітньому середовищі, інформування про наслідки небезпечної та ризикованої поведінки, а також формування моделей здорового способу життя і безпечної поведінки в ситуаціях ризику, підвищення рівня правової обізнаності і культури та відповідального ставлення до власного життя і здоров’я.

Особливу увагу приділяю проведенню правової освіти як дітей, так і педагогічних працівників, батьків, що в свою чергу сприятиме попередженню негативних наслідків конфліктних подій, формуванню правових  знань, розвитку важливих життєвих компетенцій, критичного мислення у дітей та дорослих, підготовки особистості до життя і праці у світі. У зв’язку  з цим постійно відстежую нові закони, зміни в раніше прийнятих законах, нормативно-правові акти. Ознайомлюю з новою інформацією  всіх учасників навчально-виховного процесу. З метою формування правової грамотності школа тісно співпрацює із службою у справах дітей,  районним відділом внутрішніх справ,  службою в справах дітей, сім’ї та молоді, батьківською громадою.

Результативність впровадження досвіду: створення позитивної шкільної атмосфери і безпечного середовища для навчання і виховання учнів, зміцнення захисних сил особистості, успішна соціалізація дітей, формування правової грамотності.

Репрезентація досвіду: на засіданнях методичного об'єднання класних керівників  та методичного об’єднання соціальних педагогів та психологів району.



Джерело: http://sozialpedagog40.blogspot.com/
Категорія: Психологічний супровід | Додав: ptichechka87 (27.01.2016)
Переглядів: 3209 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 1.0/399
Всього коментарів: 3
3 kolyada_svetik  
Проблема буллінгу дуже актуальна в школі. Багато учнів страждають від агресії однолітків. Дякую за корисні поради!

2 ksuniaclio  
Досвід Олени Яківни є сьогодні дуже актуальним і маю практичну направленність. Дякую за корисну інформацію і бажаю успіхів!

1 nata_dem14  
Досвід роботи з теми дуже актуальний. Дякую за корисні поради!

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
IAMЦ © 2024