Міська виставка
педагогічних технологій
Запоріжжя, 2016
Каталог статей
Навігація

Номінації виставки
Виховна взаємодія [58]
Позашкілля [24]
Психологічний супровід [39]
Сімейно-родинного виховання [8]

Форма входу


Погода у місті

Пошук

Статистика

Вітаю Вас, Гість · RSS 06.06.2023, 23:37

Головна » Статті » 2015 КО: виховання і розвиток » Психологічний супровід

Парціальна програма з соціально-емоційного розвитку дітей старшого дошкільного віку

Парціальна програма з соціально-емоційного розвитку дітей старшого дошкільного віку "Стежинками казки в світ людських стосунків" за педагогічною спадщиною та літературними творами В.Сухомлинського та освітні презентації з розвитку морально-етичних цінностей засобми арттерапії "Казки про перлинки душі"

Береза Тетяна Сергіївна
практичний психолог, спеціаліст вищої категорії

Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №164 «Золотий ключик» 
Завідувач
Панченко С.А.
Адреса: вул. Гоголя, 175, м. Запоріжжя, 69095 
Телефон: (0612) 62-11-31    
е-mail: zkluch164@і.ua
Сайт:  http://dnz164.edukit.zp.ua/

Провідна педагогічна ідея програми:
покращити стан освітнього процесу з проблеми соціально-емоційного розвитку дитини в умовах сучасного дошкільного навчального закладу;
•  сприяти індивідуальному становленню дитини у процесі власної діяльності, взаємодії з педагогом, батьками, іншими людьми та дитячим колективом;
•   сформувати елементарні основи соціалізації дитини, збалансувати у дошкільника  фонд його бажань і фонд його можливостей.
Обґрунтування актуальності та перспективності програми
У центрі сучасних технологій навчання і виховання дошкільників знаходиться особистісно-зорієнтована модель, основною метою якої є індивідуальний розвиток кожного вихованця освітнього закладу. Формуючи світогляд, вихователь одночасно формує і духовний світ дитини, тому що «світогляд людини - це особисте його відношення до істин, закономірностей, фактів, явищ, правил, узагальнень, ідей». Педагог розкриває весь складний процес формування моральних якостей особистості  вихованця через знайомство з елементарними нормами моралі до пробудження моральних почуттів, а потім - до вироблення моральних звичок і через вправи в моральних учинках - до моральних переконань; і допомагає в цьому казка. Казки В.Сухомлинського особливі, вони допомагають виховувати дитину за допомогою відчуттів, а не звичайним повчанням, "роби так і не робити ось як…", вони дитячою мовою, легко і зрозуміло розповідають дитині що таке добро, і що таке зло.
Основний принцип методу – духовний, цілісний розвиток особистісної сфери дитини. Розвиток особистості дитини може бути ефективнішим, якщо він не просто прослухає казку, але і сам безпосередньо стикнеться з нею. Потрапляючи в казку, дитина легко сприймає "казкові закони" – норми і правила поведінки, які потрібно виконувати. При використанні казки як психотерапевтичного засобу дитина вчиться розуміти внутрішній світ і образ думок іншої людини; розмірковувати над долею та природою вчинків головних героїв, проживаючи  казкові ситуації  дитина багато в чому формує у себе картину Миру.
Науково-теоретична база програми
Завдання соціально-емоційного розвитку дитини окреслені в законодавчих документах та є предметом наукових досліджень. Законом України "Про дошкільну освіту" ст. 7 окреслені завдання соціального розвитку дитини: "…виховання у дітей любові до України, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, державної та рідної мови, національних цінностей Українського народу, свідомого ставлення до себе, оточення та довкілля; формування особистості дитини, розвиток її інтелектуальних та творчих здібностей, набуття нею соціального досвіду…“ [4, c. 9].
У Базовому компоненті дошкільної освіти в Україні одним із головних завдань дошкільної освіти на сучасному етапі визначено "…навчати жити у злагоді з довкіллям та із самим собою, адекватно реагувати на події, оптимістично ставитися до життя, довіряти людському оточенню, відчувати себе захищеним ним, орієнтуватися в ньому" [5, с. 16].
Концепція  дошкільного  виховання  та  Базовий  компонент  дошкільної освіти визначають  сучасний дошкільний  заклад як "інститут соціалізації", призначення  якого – забезпечити можливість  адаптації дитини від народження до шести-семи років, сформувати ціннісне ставлення до світу, навчити особистісного існування, озброїти дошкільника елементарною наукою і мистецтвом життя. Проблема соціалізації  особистості  на  етапі  дошкільного дитинства набуває сьогодні особливої актуальності. За дослідженнями останнього десятиліття (С.Литвиненко,  С.Курінна,  І.Печенко  та  ін.), старший дошкільний вік розглядається як  кінцевий  етап  початкової ланки соціалізації особистості на рівні дошкільного навчального закладу, як сензитивний період для засвоєння сукупності суспільних норм. По суті  соціалізація  означає  включення  дошкільника  до  певної  соціальної спільноти,  групи,  дитячого  колективу,  визнання  його  законів,  норм, правил існування, тобто його гармонійну адаптацію у суспільстві.
В.Сухомлинський наголошував “Ввести дитину в складний світ  людських стосунків – одне з найважливіших завдань виховання ”.
Стисла анотація програми
Запропоновані в програмі форми роботи з дітьми мають комплексний характер - містять різні методи, що разом здатні забезпечити розвивальний ефект.  До програми надані:  освітній проект  з соціально-емоційного розвитку дітей дошкільного віку, навчальні презентації занять "Казки про перлинки душі". В основі занять – бесіда-роздум із дітьми. Обговорення питань із дітьми має обов’язково доповнюватися іграми, вправами, інсценуванням казок, образотворчою діяльністю. Своєрідність програми полягає в тому, що розвиток соціально-емоційних якостей відбувається шляхом безпосередньої взаємодії з казкою. Надані конспекти занять мають  інтегрований характер. Заняття сприяють розвитку самооцінки дитини, розуміння нею проблем власного внутрішнього світу, зосереджують увагу дітей на співвідношенні характеру емоційної поведінки з її наслідками для оточуючих, сприяють розвитку почуттів прекрасного, приязні, жалю, безкорисливості, вдячності, відповідальності за власні вчинки.
Результативність впровадження програми
Система роботи  Берези Тетяни Сергіївни характеризується стабільними позитивними результатами, що підтверджується відгуками батьків, підвищенням рівня соціалізації дітей, кількістю переглядів сторінки практичного психолога та сторінки консультаційного центру «Діти та соціум» на сайті дошкільного закладу.      
Програма  може використовуватись практичними психологами в дошкільних навчальних закладах, навчальні презентації - вихователями та практичними психологами дошкільних закладів під час проведення навчальної діяльності з дітьми.
Репрезентація програми
Матеріали з практики роботи практичного психолога номінувались у конкурсах обласного та районного рівнів:
2015 рік – участь у районному  заході "Тиждень професійної майстерності"
2015 рік – участь у обласному конкурсі  навчальних презентацій  
( відео презентації занять "Казки про перлинки душі")

Посилання на матеріал:

http://www.dnz164.edukit.zp.ua/vii_misjka_vistavka_pedagogichnih_tehnologij_u_2015-2016_roci/kazka_pro_perlinki_dushi/

 

 Джерело: http://www.dnz164.edukit.zp.ua/vii_misjka_vistavka_pedagogichnih_tehnologij_u_2015-2016_roci/kazka_pro_perlinki_dushi/
Категорія: Психологічний супровід | Додав: Zhovt2 (23.01.2016) | Автор: Береза Тетяна Сергіївна E W
Переглядів: 1561 | Коментарі: 6 | Теги: соціально-емоційний, Жовтневий, дошкільники | Рейтинг: 1.0/48
Всього коментарів: 6
6 sevabest61  
Я вважаю актуальною дану програму. Казки В.О.Сухомлинського демонструють маленьким читачам правила і приклади поведінки.А саме головне-ці казки приносять їм багато радості!Кожен педагог може взти для себе щось цікаве і використати у практиці роботи! Бажаю успіхів, Тетяна Сергіївна!

5 svetik___111  
Виховання дітей - це дуже важлива справа! Виховання доброти, милосердя, співчуття у дітей -це необхідна справа! Успіхів вам, ТетянаСергіївна! Програма стане у нагоді не тільки практичним психологам, а й вихователям дошкільних закладів.

4 Maksimus_x5  
На земле нет ничего более достойного уважения, чем ум! Горжусь такими людьми, как Татьяна Сергеевна!

3 evarepina1995  
Очень интересно и полезно! Спасибо за материал!

2 karapuz  
Всегда с интересом знакомлюсь с Вашими работами, Татьяна Сергеевна, очень интересно и полезно. Вы - специалист с большой буквы.

1 psixolog-karra2013  
Татьяна  Сергеевна, очень интересная программа!!!

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
IAMЦ © 2023