Міська виставка
педагогічних технологій
Запоріжжя, 2016
Каталог статей
Навігація

Номінації виставки
Початкова освіта [95]
Дошкільна освіта [66]

Форма входу


Погода у місті

Пошук

Статистика

Вітаю Вас, Гість · RSS 25.04.2024, 05:07

Головна » Статті » 2015 КО: початкова та дошкільна » Дошкільна освіта

Візуалізація процесу слухання на музичному занятті. Практичні поради, методичні рекомендації та взірці орієнтовного аудіо та відео матеріалу

Візуалізація процесу слухання на музичному занятті. Практичні поради, методичні рекомендації та взірці орієнтовного аудіо та відео матеріалу щодо організації і проведення слухання музики, як одного з розділу музичної діяльності в ДНЗ

Саханенко Євгенія Михайлівна

музичний керівник, спеціаліст вищої категорії

Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 161 «Сніжинка» Запорізької міської ради Запорізької області

Завідувач: Пампура Зінаїда Анатоліївна

Адреса: 69000 м. Запоріжжя, бульвар Центральний 15б,

телефон: (061) 279-67-83

e-mail: dnz161@yandex.ua

 

 

Провідна педагогічна ідея досвіду полягає в гармонійному поєднанні сучасної комп'ютерної наочності з традиційними засобами сприйняття музики, розвитку творчих і комунікативних здібностей, формування особистості дитини на музичному занятті під час слухання музики.

Наукова новизна ідеї досвіду полягає в виявленні педагогічних умов та напрямків використання комп’ютерної наочності під час слухання музики; на основі педагогічного досвіду розроблена і впроваджена система роботи з ознайомлення дошкільників середнього та старшого віку з творчістю композиторів-класиків.

Обґрунтування актуальності та перспективності досвіду

Музичне виховання дошкільників – важливий засіб формування їхньої особистості і всебічного розвитку. Музика безпосередньо впливає на емоційну сферу дитини, стимулює пізнавальну активність, пробуджує творчі здібності.

У Базовому компоненті дошкільної освіти (нова редакція) наголошується на збагаченні естетичних вражень дошкільника, розширенні його художнього досвіду, вихованні художнього смаку, чому сприяє слухання музики. Актуальність теми зумовлена недостатньою кількістю методичної літературі, зображувальних посібників, нотних видань та навіть переліком репертуару.

Науково-теоретична база досвіду

Аналіз науково-педагогічної і методичної літератури в галузі музичної освіти дозволив зробити наступні висновки: розвиток музичного сприймання дітей – складне завдання педагога, який повинен не лише яскраво виконати твір, а й словесно інтерпретувати його, вміло застосовувати методи розповіді, бесіди та візуалізації.

На допомогу педагогам приходять технології мультимедія, які дозволяють з'єднати в єдине ціле різні форми представлення інформації: текст, голос, музику, графіку, ілюстрації, відео.

При використанні на заняттях мультимедійних технологій економія часу, необхідного для вивчення конкретного матеріалу, в середньому становить 30%, а набуті знання зберігаються в пам'яті значно довше. Структура заняття, у тому числі і музичного, принципово не змінюється. У ньому, як і раніше, зберігаються всі основні етапи, зміняться, можливо, тільки їх тимчасові характеристики. Необхідно відзначити, що етап мотивації в даному випадку збільшується і несе пізнавальне навантаження. Це необхідна умова успішності навчання, так як без інтересу до поповнення відсутніх знань, без уяви і емоцій неможлива творча діяльність дітей дошкільного віку.

Стисла анотація досвіду

Правильно організоване слухання музики розвиває музичні здібності дитини. Яскрава, емоційна музика приваблює дітей, викликає інтерес, розвиває уяву, допомагає краще зрозуміти зміст. Ще з більшою зацікавленістю діти слухають музику, яка супроводжується відеорядом фотографій або ілюстрацій. Зробити процес слухання цікавим, щоб захоплював з першої ж хвилини і було моїм завданням.

На практичному етапі впроваджувалась в роботу з дітьми створена комп’ютерна наочність за розробленою системою занять. На заняттях використання опорних малюнків, зображення на великому екрані, перетворює заняття в гру.

Результативність впровадження досвіду

Діти почали відчувати музику більш глибоко, краще розуміти музичні твори, зіставляти музичні образи, краще сприймати музичний матеріал, осмислювати його та запам’ятовувати. Я розробила мнемотаблиці та музично-дидактичні ігри у вигляді презентацій та кліпів за розділами: аналіз музичного твору, звуковисотний слух, тембровий слух, закріплення музичного матеріалу (презентації: «Впізнай інструмент», «Впізнай композитора»), жанри музики (презентації: «Три кити», «Впізнай жанр музики», «Що роблять в домівці?»)

Музично-дидактичні ігри в електронному вигляді, збагатили дітей новими враженнями, розвили у них ініціативу, самостійність, здатність до сприйняття, розрізнення основних властивостей музичного звуку.

Розроблена система роботи може бути використана в практичній діяльності музичних керівників для збагачення пізнавальної, творчої діяльності, розвитку здібностей дітей та спрямована на зацікавленість та мотивацію дітей під час слухання музики за допомогою візуалізації цього процесу інформаційними технологіями.

Мною розроблено методичний та дидактичний матеріал, авторські мультимедійні презентації та відео кліпи, які допомагають якісно, доступно донести до дітей музичний матеріал.

Репрезентація досвіду: лекції на курсах підвищення кваліфікації музичних керівників при ЗІППО

Посилання на матеріал http://rmpordzh.jimdo.com, закладка «Авторські матеріали освітян навчальних закладів району»

Категорія: Дошкільна освіта | Додав: jenya2016 (26.01.2016)
Переглядів: 1129 | Рейтинг: 1.0/64
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
IAMЦ © 2024