Блог в діяльності вчителя початкових класів
Бура Оксана Борисівна, вчитель початкових класів, ІІ категорія
Контактна інформація про навчальний заклад:
Запорізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 52 Запорізької міської ради Запорізької області
Директор: Цокало Ольга Мойсеївна
Адреса школи: вул. Шевченка, 241в, м. Запоріжжя
тел.: (0612)65-03-63, 65-30-48
e-mail: greenyar52@mail.ua
http://shkola52zp.jimdo.com/
Провідна педагогічна ідея досвіду:
- вдосконалення навчально-виховного процесу;
- розробка та впровадження в практичну діяльність інноваційно-виховних технології для забезпечення доступності та ефективності інформації про навчально-виховну роботу; пошук і втілення в життя нестандартних форм і методів роботи з дітьми;
- створення інструменту публічного інтерактивного обговорення шкільних запитань і проблем, підвищення якості освіти за рахунок впровадження навчання з використанням дистанційних освітніх технологій,організація співпраці батьків, класного керівника і школи в навчально-виховному процесі на основі єдиної педагогічної позиції.
Обґрунтування актуальності та перспективності досвіду:
Швидкий розвиток інформаційної, соціальної, наукової сфер життя суспільства потребує змін у навчально-виховному процесі, оновлення його змісту, форм і методів, вимагає широкого впровадження в шкільний педагогічний процес інформаційних технологій, які виступають своєрідними акумуляторами й водночас трансляторами динамічно розвивального потоку новітніх знань.
Головним завданням навчання стає не передача учневі певної суми знань, а формування умінь здобувати і опрацьовувати нові дані, формування навичок мислення високого рівня: аналізувати, синтезувати, оцінювати.
Використання інформаційно-комунікаційних технологій у традиційній початковій освіті надає можливості вчителю застосовувати більш творчі підходи до навчання, дозволяє здійснювати гнучке керування навчальним процесом, активізувати групову діяльність молодших учнів, організувати таку взаємодію учнів, яка мотивує та стимулює їх на творчу, експериментальну діяльність.
Особистий професійний блог - принципово новий інструмент організації навчання зі значно більшими перевагами.
Науково-теоретична база досвіду:
Проблеми розвитку віртуальних спільнот розкрито у працях таких науковців, як: Биков В.Ю., Голощук Р.О., Жалдак М.І., Задорожна Н.Т., Кухаренко В.М., Малицька І.Д., Морзе Н.В., Осадчий В.В., Раков С.А., Самойленко О.М.(Україна); Андреєв О.О., Патаракін Є.Д., Полат Є.С., Хуторський А.В., Чураєва Н.С.(Росія) та ін.
Дослідження психолого-педагогічних і методичних проблем впровадження сучасних інформаційних технологій у навчальному процесі початкової школи здійснювали вчені В. Варченко, М. Гольцмен, М. Жалдак, С. Іванова, Д. Клементс, М. Левшин, Н. Макарова, Т. Оппенхеймер, С. Пейперт, Ф. Рівкінд, Л. Фуксон, К. Хохман та інші. Загалом ученими відзначається збагачення діяльності тих, хто навчається, за рахунок її опосередкування інформаційними технологіями, розвиток інтелектуальних здібностей, пізнавальних інтересів і мотивів тощо.
Вагомий внесок у дослідження можливостей використання мережевих сервісів Web 2.0 у навчально-виховному процесі загальної середньої та вищої школи зробили такі науковці: О. Андрєєв, Н. Балик, Н. Діментієвська, А. Забарна, О. Круподерова, Є. Патаракін, М. Рєзнін, В Стародубцев, Б. Ярмахов, Richard E. Ferdig, Kaye D. Trammell, зокрема педагогічні можливості сервісів досліджує М. Менякіна, вікі-технології у сучасній освіті – Н. Дягло, Г. Стеценко, особливості використання веб-технологій для самостійного підвищення кваліфікації – М. Німатулаєв, розвиток загальнокультурної компетенції вчителів-предметників засобами сервісів Web 2.0 – Н. Євтушенко.
Стисла анотація досвіду:
Блог вчителя початкових класів «Непоседы» http://oksana-moy-klas.blogspot.com/ створений у вересні 2013 року для
- інформаційного забезпечення батьків, учнів та вчителів;
- презентації і популяризації шкільного життя та шкільних досягнень (демонстрація творчих робіт учнів і вчителя);
- стимулювання творчої активності учнів;
- залучення до спілкування вчителів, що використовують в своїй педагогічній діяльності сучасні інформаційні технології;
- здійснення обміну педагогічним досвідом.

Інформація на блозі структурована за допомогою сторінок:
- Главная
- Портфолио
- КЛАССная компания
- Методическая копилка
- Родителям на заметку
- Интересные задания
- Творим вместе
- Обмен баннерами.
Результативність впровадження досвіду:
За допомогою освітнього блогу школярі здобувають не лише предметні знання, але й розвивають вміння працювати з сучасними технічними засобами. Блог допомагає індивідуалізувати процес навчання, сприяє здійсненню творчого підходу учнів до виконання завдань, формуванню соціальних і комунікативних компетенцій. Педагогічний потенціал блогу полягає в тому, що учні в процесі отримання, трансформації знань і подальшому публікуванні своїх робіт вчаться конструювати знання, засновані на відносинах і спілкуванні – взаємодії.
Опубліковані праці учнів – це можливість зробити висновки про те, як діти трансформують і засвоюють смисли і стратегії, отримані в рамках соціального досвіду. Для учнів подібна публікація – це матеріал для подальшої рефлексії й аналізу, який дозволяє їм ще раз звернутися до своїх робіт і переосмислити їх, збагатити таким чином свій власний досвід.
Наявна у блозі можливість розміщення гіперпосилань на інші ресурси, допомагає розвивати інтерес учнів до пошукової та проектної діяльності із застосуванням інформаційних технологій
Таким чином, використання блогу в початковій школі має свої переваги:
- доступність інформації про життя класу для всіх бажаючих;
- підвищення активністі та ініціативністі батьків та учнів;
- набуття комп'ютерної грамотності;
- розробка сучасних дидактичних матеріалів та їх ефективне використання;
- організація проектної діяльності учнів;
- розвиток пізнавального інтересу школярів.
Репрезентація досвіду:
Досвід роботи використовується на уроках , в проведені позашкільних заходів, в роботі з батьками; репрезентований на засіданні методичного об'єднання вчителів початкових класів. Форми репрезентації: виступи на МО , участь у круглих столах, семінарах.
Блог зареєстровано на сайтах:
http://mir-shkola.ucoz.ua/ - Мирненська загальноосвітня школа;
http://kramarenko03oks.ucoz.ua/ - «Шкільна планета» Крамаренко Оксана Олексіївна (вчитель початкових класів КЗНВО №32 м.Кіровоград);
http://percha-shodunka.ucoz.ru/ - «Перша сходинка школяра» сайт вчителя початкових класів Квітки Світлани Сергіївни;
http://educat.at.ua/ - Презентації для дітей.
Посилання на матеріал http://oksana-moy-klas.blogspot.com/
Джерело: http://oksana-moy-klas.blogspot.com/ |